Monthly Medal Drawlists & Results

MEN
February Monthly Medal

Drawlist
> February Monthly Medal

Results
8 February 2020 – Format: Strokeplay

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross Chong Teng Kok Rene
7.8
76
Best Gross A Edgar Oh Jie Qi 0.2
77
Best Nett A Chee Keng Jin 8.1
67
Best Gross B Yap Lian Hwa 10.9 78
Best Nett B Poo Kiat Guan 15.5
68 ocb
Best Gross C Kang Bo Seong 16.7
87
Best Nett C Bay Swee Huat 19.3 89 ocb
Gold Medal

Results
19 January 2020 – Format: Strokeplay
(Players will play off their lowest handicap of the year 2019)

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross Samir Bedi +0.4 77
Overall Best Nett Tan Teck Seng 11.8
67 ocb
January Monthly Medal

Drawlist
> January Monthly Medal

Results
11 January 2020 – Format: Strokeplay

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross
Dennis Lim Ban Lai
7.7
75
Best Gross A
Ann Tian Siong
6.1
78 ocb
Best Nett A
Kong Kum Wah
9.4
69
Best Gross B
Lee Byung Ki
12.0
84 ocb
Best Nett B
Kang Chul Won
14.7
67 ocb
Best Gross C
Ng Kee Lam
17.9
85
Best Nett C
Mohammed Zain Bin Saniff
22.2
66 ocb
December Monthly Medal

Drawlist
> December Monthly Medal

Results
14 December 2019 – Format: Strokeplay

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross Justin Kuk Zheng Zhong
+2.7
74
Best Gross A
Lee Yih Kang Harry
5.4 76
Best Nett A
Liew Ah Hock
9.3 68
Best Gross B
Lem Kean Su
10.7 81
Best Nett B
Ong Tian Huat Danny
12.5
67
Best Gross C
Chiong Fong Chew David
20.5
87
Best Nett C
Tan Kheen Chow Victor
21.1 65
November Monthly Medal

Drawlist
> November Monthly Medal

Results
9 November 2019 – Format: Strokeplay

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross Justin Kuk Zheng Zhong
+3.0
75
Best Gross A Kristophorus Cipta Poniman 7.5 76 ocb
Best Nett A Dennis Lim Ban Lai 9.0 68
Best Gross B Low Yean Joo 12.8 80
Best Nett B Ko Yeo 14.6 67 ocb
Best Gross C Lew Ching Yoong
17.4
86
Best Nett C Tay Beng Ngiap 21.2 65
October Monthly Medal

Drawlist
October Monthly Medal

Results
12 October 2019 – Format: Strokeplay

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross
Samir Bedi
0.5
77 ocb
Best Gross A Chye Quee Ann Kelvin
9.1
77 ocb
Best Nett A Ann Tian Siong 7.8 67 ocb
Best Gross B Siow Chee Keong Denny
10.4
82
Best Nett B Tan Teck Seng
11.8
69 ocb
Best Gross C Chua Shoo Tiong Raymond
16.3
85
Best Nett C Woon Tai Fatt David
18.5
66 ocb
LADIES
Gold Medal

Results
19 January 2020 – Format: Strokeplay
(Players will play off their lowest handicap of the year 2019)

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross Cheng Moy Yong 6.4 76
Overall Best Nett Airin Yacup 12.2 68
January Monthly Medal

Drawlist
> January Monthly Medal

Results
5 January 2020 – Format: Strokeplay / Stableford

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross
Cheng Moy Yong
4.7
80
Best Gross A
Goh Jin Yu Ashley
3.3 82
Best Nett A
Wu Xiang
11.6 70
Best Gross B
Tan Siu Yuen Katie
16.8 91
Best Nett B
Chan Hong Har Agnes
20.0
70
Winner C
Yoo Seong Sook
23.3
43
Runner-up C
Tan Siang Kheng June
24.5 39 ocb
December Monthly Medal

Drawlist
> December Monthly Medal

Results

7 December 2019 – Format: Strokeplay / Stableford

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross
Cheng Moy Yong
6.5 76
Best Gross A
Tang Sook Mun Jezreel
4.3 80 ocb
Best Nett A
Au-Yeung Almaz
15.6
69
Best Gross B
Kina Huang
18.8
89
Best Nett B
Fumiko Susa
18.0
68
Winner C
Ong Lay Khuan Susan
27.4
41
Runner-up C
Ng Lee Peng
28.4
40
November Monthly Medal

Drawlist
> November Monthly Medal

Results

3 November 2019 – Format: Strokeplay

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross Tang Sook Mun Jezreel 3.9 80
Best Gross A Kwek Chia Ling Catherine 9.2 82 ocb
Best Nett A Mah Li Lian 11.3 69
Best Gross B Kwek Pei Qi 19.9 90
Best Nett B Ng Choon Sim Jasmine 17.9 70
Best Gross C Tan Yen Yen 25.6 100
Best Nett C Tan Meow Teen Mary 23.2 73
October Monthly Medal

Drawlist
> October Monthly Medal

Results

6 October 2019 – Format: Strokeplay/Stableford

Division Name Handicap Index Results
Overall Best Gross
Cheng Moy Yong
6.7
80
Best Gross A
Leong Choy Wan Risa
8.6
81
Best Nett A
Tay Sock Hong Agnes
15.5
69
Best Gross B
Hasegawa Ikuko
18.5
91
Best Nett B
Kim Young Hee Laura
19.7
68
Winner C
Wong Bee Eng
30.2
42
Runner-up C
Ng Puay Khim Jaclyn
23.1
41
X